Cijeli vikend snižene dostave! 📯 -> ! Samo 2,99 €
Telefonske narudžbe: 01 67 00 165 pon - pet: 8:00 do 16:00
FAQ   •  Načini plaćanja   •  Dostava   •  Garancija   •  Kontakt
  • Telefonske narudžbe
    01 / 67 00 165Besplatna dostava za sve
    proizvode u posebnoj ponudi.
X

Pametni dom

Kako promijeniti svoju kuću ili stan u pametni dom?

Što je pametni dom?

Pametni dom izraz je koji se koristi za domove u kojima se određenim električnim uređajima, poput svjetla, nadzornih kamera, zvučnih sustava, kućanskih aparata ili televizora, može daljinski upravljati pomoću pametnog uređaja. U tu svrhu za upravljanje obično koristimo pametni telefon, tablet ili pametni zvučnik.

Već nekoliko godina automatizacija kuće više nije samo predstava koju gledamo u filmovima znanstvene fantastike. Danas se gotovo bilo koji uređaj u kući može povezati na mrežu i njime se upravlja daljinskim pristupom. Postoji velika vjerojatnost da trenutno koristite bilo koji pametni uređaj u svom domu. Je li vam današnju kafu pripremio aparat za kafu s tajmerom ili ste sinoć zaspali pored televizora, ali on se isključio sam od sebe? Sve je to automatizacija.


Izvor slike: security-4-u.com



Izvor slike: the-ambient.com

Izvor slike: asmag.com

Kako djeluje?

Uređaji u pametnom domu međusobno su povezani i može im se pristupiti kroz jednu žarišnu točku - pametni telefon, tablet ili prijenosno računalo. Bravama na vratima, televizorima, termostatima, kućnim senzorima, sigurnosnim kamerama, svjetlima, pa čak i uređajima poput hladnjaka može se upravljati jednim sustavom kućne automatizacije. Sustav se instalira na mobilni ili drugi mrežni uređaj kojim upravlja korisnik.

Pametni kućanski uređaji opremljeni su vještinama samoučenja - uče rasporede vlasnika kuća i prilagođavaju se prema potrebi. Pametne kuće opremljene regulacijom osvjetljenja omogućuju vlasnicima kuća da smanje potrošnju električne energije i iskoriste uštede troškova povezane s energijom. Neki sustavi automatizacije kuće upozoravaju vlasnika kuće ako se u kući otkrije bilo kakvo kretanje.

Jednom kada se povežu s mrežom, usluge poput pametnog zvona na vratima, pametnog sigurnosnog sustava i pametnih uređaja dio su tehnologije Internet of Things (IoT), mreže fizičkih objekata koji mogu prikupljati i razmjenjivati elektroničke informacije.

Pametne kuće mogu imati bežični ili žičani sustav. Danas je najčešće korišten bežični sustav u kojem su uređaji povezan s Wi-Fi mrežom. Prednost bežičnih sustava je što ih je lakše instalirati, pa ih je moguće instalirati u već namješten stan ili kuću s postojećom Wi-Fi vezom.

Kakve su njegove prednosti i zašto se odlučiti za pametni dom?

Prednosti povezivanja nekoliko različitih uređaja u vašem domu na Wi-Fi mrežu i međusobno se ogledaju u mogućnosti upravljanja tim uređajima "na daljinu" i u stvarnom vremenu. Pametni dom tako osigurava da više nikada nećete morati brinuti jeste li isključili glačalo i isključili svjetla u jutarnjoj gužvi. Svim tim uređajima možete upravljati iz daljine. Prednost pametne kuće također je u njenoj (opcionalno kompletnoj) automatizaciji. Ako ne želite ili nemate mogućnost ručnog upravljanja električnim aparatima ili kućanskim aparatima, jednostavno im naručite putem pametnog telefona ili pametnog pomoćnika u kući i većina posla obavit će se bez napora. Na primjer, možete se dogovoriti za uključivanje ili isključivanje svjetla, električnih uređaja ili puštanje trenutnog omiljenog hita na pametnom zvučniku.


Izvor slike: freepik.com

Izvor slike: freepik.com

Kako početi?

Većina pojedinaca koji se odluče za pametan dom prvo započnu s jednim uređajem - bila to pametna žarulja, pametni senzor ili samo pametna vaga. Odaberite uređaj za koji smatrate da je najvažnije započeti, a zatim odatle smisleno nadogradite. Kada počnete nadograđivati pametnu kućnu mrežu i uvijek u nju uključite nove uređaje, ima smisla dodati kruga pomoćnika pametnog doma ili pametni zvučnik putem kojeg možete glasovno upravljati svim uređajima povezanim na bežičnu mrežu.




Google Nest mini
Izvor slike: pexels.com


Amazon Echo Dot
Izvor slike: techradar.com

Tržištem trenutno dominiraju tri takozvana pametna ekosustava iza kojih stoje pametni pomoćnici - Google Assistant, koji je instaliran na Google Homeu (sada nova verzija Google Nest), Amazonovoj Alexa i Appleovom HomeKitu. Glavni kriterij pri odabiru pametnog ekosustava trebao bi biti broj pametnih uređaja koje već imate u upotrebi. Primjerice, ako već koristite Appleov iPhone ili Apple TV, ima smisla uključiti Appleov ekosustav u svoj pametni dom jer će biti kompatibilan sa svim postojećim uređajima. Stoga pri kupnji novih uređaja uvijek biste trebali biti oprezni pri odabiru uređaja koji je kompatibilan s drugim uređajima koji su već na mreži.

5 ideja za pametni dom početnika

1. Za početak opremite svoj dom jednostavnim pametnim uređajima poput pametne vage ili digitalnog glazbenog prijamnika, kako biste se navikli na prisutnost pametnih uređaja u vašem okruženju. Oba se uređaja bežično povezuju s aplikacijom na pametnom telefonu odakle možete njima upravljati.

2. Izberite svoj pametni ekosistem i pametnog kućnog asistentakoji će povezati sve vaše uređaje i pružiti vam glasovnu kontrolu nad uređajima u mreži. Jedan od najpopularnijih je Google Nest, koji je dostupan i u jeftinijoj mini verziji. Aktivira se jednostavno glasovnom naredbom "Hey Google".


Izvor slike: printink.si

Google Home
Izvor slike: interestingengineering.com

 

3. Promijenite svoj televizor u pametni televizor samo jednim priključkom. Ako vaš televizor nema pametnih značajki, a na njemu želite gledati Netflix seriju ili YouTube video, jednostavno priključite jedan od multimedijskih centara i televizor će dobiti nove pametne značajke. Možete se odlučiti za jedan od Amazonovih multimedijskih centara ili isprobati Xiaomi Mi TV Boxkoji ima podršku s ugrađenim Chromecastom i Google Assistantom.


Izvor slike: printink.si

Izvor slike: printink.si

 

4. Klasične LED žarulje zamijenite s pametnimPametne LED žarulje možete jednostavno povezati s Wi-Fi mrežom i upravljati njima putem aplikacije na pametnom telefonu ili pomoću pametnog asistenta. Mnoge pametne žarulje također nude izbor različitih boja i intenziteta svjetlosti.


Izvor slike: printink.si

Izvor slike: printink.si

 

5. Osigurajte svoj dom i opremite pametnim senzorimaDostupni su senzori vibracija koji otkrivaju vibracije i kretanje u kući. Kad senzor otkrije promjenu, aktivira se alarm i korisnik prima obavijest na pametnom telefonu. Neželjeno kretanje otkriva i senzor vrata i prozora koji aktivira alarm jačine zvuka do 100 dB. Za maksimalnu sigurnost nudi i senzor vode koji otkriva poplave i posljedično štiti imovinu. Za veću udobnost odaberite senzor vlage i temperature.


Senzor za vrata i prozore Anker Eufy
Izvor slike: printink.si

Senzor vibracija Aqara
Izvor slike: printink.si

 

SAVJETUJEMO:

U slučaju slabog Wi-Fi signala u određenim dijelovima kuće ili stana koji su dalje od sučelja (modema), preporučujemo upotrebu pojačala signala koje jednostavno priključite u jednu od dostupnih električnih utičnica. Njegov će rad eliminirati sve mrtve Wi-Fi žarišne točke u dometu i proširiti područje bežičnog pokrivanja.

Također možete koristiti bežični mini prekidač programiran za upravljanje uređajima s tri različite radnje za pomoć u upravljanju pametnim kućanskim uređajima.



Izvor slike: printink.si