Do -15 % na sve tinte! 📯 -> ! ISKORISTITE
Telefonske narudžbe: 01 67 00 165 pon - pet: 8:00 do 16:00
FAQ   •  Načini plaćanja   •  Dostava   •  Garancija   •  Kontakt
  • Telefonske narudžbe
    01 / 67 00 165Besplatna dostava za sve
    proizvode u posebnoj ponudi.
X

Ovlaživači zraka

Previše suh zrak u stanu često je krivac za mnoge probleme poput suhe kože, zatvora sinusa, glavobolje, suhoće grla, nadražaja nosa, suhog kašlja i suhih i ispucalih usana. Problemi nastaju kad razina vlage u zraku padne, a koja inače djeluje kao prirodna hidratantna krema na višim razinama.

Ovlaživači su sjajno rješenje za vraćanje svježine zraka u stan i njegovu optimalnu zdravu funkcionalnost.

5 razloga zašto je u svom domu potrebno imati ovlaživač zraka

1. Ovlaživač zraka spriječit će stvaranje suhe kože i smanjiti mogućnost problema s pretjeranom dehidracijom tijela. Ako se ujutro često budite suhog grla, ovlaživač će brzo će postati Vaš najbolji prijatelj. Također, biti će zaslužan za dobar san nakon duljeg vremena - osiguravajući da vaše grlo ili grlo vašeg partnera ostane vlažno, te pružajući miran san bez ponovnog hrkanja.

2. Niska vlaga isuši biljke i namještaj. Ne samo ljudsko tijelo, već i tijela biljaka uglavnom se sastoje od vode. Ako ste primijetili da su biljke uvijek suhe i da ih treba svakodnevno zalijevati, a lišće polako žuti, u njihovoj okolini vjerojatno nema dovoljno vlage. Problemi se mogu početi pokazivati i s drvenim namještajem. Suhi zrak isušuje drvo, počinju se pojavljivati pukotine ili se drvo skuplja. Na taj ćete način često vidjeti praznine na parketu ili okvirima vrata koje neće savršeno odgovarati vratima.


Izvor slike: pexels.com

Izvor slike: freepik.com

3. Ublažite simptome alergija. Udisanje zraka s većim udjelom vlage jedan je od načina za ublažavanje nelagode i simptoma alergije. Na primjer, alergijski rinitis često uključuje začepljenje nosa, iritaciju i upalu osjetljivih, vlažnih tkiva nosne sluznice. Smanjivanje upale ovih tkiva može brzo ublažiti nelagodu. To onda omogućuje navlaženom nosnom tkivu da izbaci iritante i alergene iz nosne šupljine, smanjujući simptome alergije.

4. Manji računi za električnu energiju. Jeste li znali da se suši zrak djeluje hladnije od vlažnog zraka? Znanost koja stoji iza ove tvrdnje je jednostavna. Kad je u zraku velika vlaga, osoba to osjeća kao topliji zrak, jer dovoljna količina vlage u zraku spriječava tijelo da isparava veće količine vode, što rezultira manjim znojenjem, a znojenje je proces kojim se tijelo hladi. Manje znojenje znači manje hlađenja i posljedično manjoj potrebi za dodatnim grijanjem. Ako ste zabrinuti zbog pregrijavanja prostorije u kojoj koristite ovlaživač zraka, odaberite onaj koji ima mogućnost postavljanja tople ili hladne magle.

5. Nema više statičkog elektriciteta. Suhi zrak povećava statički elektricitet. Da biste izbjegli dosadne vibracije koje se javljaju kada dodirnete nešto metalno, održavajte dovoljnu razinu vlage. Ovo će također spriječiti dosadno nabijenu kosu i odjeću.


Izvor slike: science.howstuffworks.com


Iz naše ponude

Unutrašnjost ovlaživača zraka

Najčešći tip ovlaživača zraka za kućnu upotrebu naziva se ovlaživač-isparivač. Ova vrsta ovlaživača zraka zapravo je prilično jednostavna i uglavnom se sam regulira. Spremnik zadržava hladnu vodu i ulijeva je u posudu. Ispušni filter apsorbira vodu iz spremnika, kroz vlažni filtar, a zatim ventilator puše zrak.

Kako zrak prolazi kroz filter, tamo isparava malo vode. Što je veća relativna vlažnost zraka, to je teže isparavati vodu iz filtra, pa se ovlaživač samoregulira - s povećanjem vlage količina pare u ovlaživaču automatski se smanjuje.

Ne zaboravite na čistoću: problemi kod prljavih ovlaživača

Prljavi spremnici i filteri u ovlaživačima zraka mogu brzo razmnožiti bakterije i plijesan. Takvi ovlaživači mogu biti posebno problematični za osobe s astmom i alergijama, ali čak i kod zdravih ljudi mogu izazvati simptome slične gripi ili čak infekcije pluća, a sve to zbog zagađene magle ili pare koju ispuštaju u zrak.


Izvor slike: printink.hr

Izvor slike: printink.hr

Savjeti za čiščenje i održavanje

  • Koristite destiliranu ili demineraliziranu vodu. Voda iz slavine sadrži minerale koji mogu stvoriti naslage u ovlaživaču zraka koji potiču rast bakterija. Kada se ti minerali puste u zrak, često se pojavljuju na vašem namještaju kao bijeli prah. Destilirana ili demineralizirana voda ima puno manji udio minerala od vode iz slavine.Uporabljajte destiliranu ili demineraliziranu vodu.

  • Često mijenjajte vodu. Ne dopustite da se pojavi talog ili sloj nečistoće. Ispraznite spremnike, osušite unutarnje površine i, ako je moguće, svakodnevno ih napunite čistom vodom, posebno ako koristite hladne magle ili ultrazvučne ovlaživače zraka.

  • Ovlaživače čistite svaka 3 dana. Isključite ga iz struje prije čišćenja. Uklonite mineralne naslage ili nečistoće iz spremnika ili drugih dijelova ovlaživača s 3% -tnom otopinom vodikovog peroksida dostupnom u ljekarnama (prikladno za određene vrste uređaja). Za ekološki prihvatljiviju opciju možete odabrati i alkoholni ocat za natapanje pamučne podloge, a zatim nježno obrisati dijelove ovlaživača.

  • Uvijek temeljito isperite spremnik nakon čišćenja.

  • Ako ovlaživač ima filtar, zamijenite ga barem onoliko često koliko je preporučio proizvođač - i češće ako je prljav.

  • Okoliš u kojem je ugrađen ovlaživač mora ostati suh tijekom uporabe. Ako je područje oko ovlaživača vlažno ili primijetite da se na površini nakuplja kondenzacija, smanjite snagu ili vrijeme rada ili počnite rjeđe koristiti ovlaživač zraka.O

  • Razmislite o zamjeni starih ovlaživača zraka. Vremenom se mogu početi stvarati naslage koje je teško ili nemoguće ukloniti i pospješiti rast bakterija.


Izvor slike: freepik.com

Ako je previše vlage

Dodavanje vlage zraku može biti korisno, ali previše vlage može uzrokovati i zdravstvene probleme. Visoka razina vlage može pogoršati probleme s disanjem i određena alergijska stanja. Također može potaknuti rast grinja, plijesni ili štetnih bakterija.

Za najbolju udobnost i zdravlje u zatvorenom prostoru idealna je relativna vlaga od oko 45 posto. Većina zgrada ne može održati ovu razinu vlažnosti bez pomoći. Zimi je relativna vlažnost zraka često puno niža od 45 posto, a ponekad i viša ljeti.


Izvor slike: printink.hr

Izvor slike: printink.hr

Kako znamo koja je razina vlage u stanu?

Razinu vlažnosti u stanu najlakše je provjeriti pomoću senzora vlažnosti. Na tržištu su uglavnom dostupni uređaji za mjerenje temperature.